Ο Περιστεριώνας Τήνου επικράτησε του Πανναξιακού 78-75 και τερμάτισε τρίτος στο Final Four των Κυκλάδων που έγινε στο σπίτι του. Πορεία επιτυχημένη που μόνο χαμόγελα μπορεί να σκορπάει στις τάξεις της ομάδας. Ας απλώσουμε το κουβάρι της σημερινής επικράτησης.

Η ομάδα για ακόμα μια φορά δεν μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση, ίσως νωπές ήταν οι μνήμες από την χθεσινή ήττα στον ημιτελικό που της κόστισε την πρωτιά. Ο Περιστεριώνας με το μυαλό στην επίθεση ξεχνούσε την άμυνα κάτι που εκμεταλλεύτηκαν οι Ναξιώτες και τον τιμώρησαν κλείνοντας την πρώτη δεκάλεπτο με 10-21.

Στο ίδιο τέμπο ήταν και η δεύτερη δεκάλεπτος ο Περιστεριώνας έβρισκε λύσεις επιθετικά όμως η αμυντική λειτουργία με το πρόβλημα του ριμπάουντ να θυμίζει παλιά παιχνίδια, οδήγησαν τον Πανναξιακό να κλείσει επικεφαλής τους σκορ στο ημίχρονο με 31-42.

Όλα όμως άλλαξαν στην επανάληψη, οι παίκτες του Αντώνη Βιδάλη μπήκαν αποφασισμένοι να επικρατήσουν και να δώσουν στον Τηνιακό λαό άλλο ένα μετάλλιο. Έτσι έγινε, με φοβερό «κρεσέντο» από την γραμμή των τριών πόντων η διαφορά μειώθηκε και η τρίτη δεκάλεπτος έληξε με 53-53.

Με την ίδια φόρα και προσήλωση τόσο σε άμυνα όσο και σε επίθεση οι «κυανέρυθροι» έφτασαν στην τελική επικράτηση και στην Τρίτη θέση. Μια θέση που πιστοποιεί την καλή δουλειά της χρονιάς που και στις λεπτομέρειες δεν ήταν ακόμα μεγαλύτερη.

Έτσι, τελείωσε τις φετινές του υποχρεώσεις το εφηβικό τμήμα του Περιστεριώνα σίγουρα με χαμόγελα και ελπίδα για το μέλλον. Μια χρονιά που είχε στόχο το Final Four και την σωματική και πνευματική ανάπτυξη των παιδιών τόσο εντός του παρκέ όσο και εκτός.

Τ.Α.Κ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΩΝΑΣ  (Βιδάλης Α.)
Δεληγιάννης Θ., Παγανέλης Ν. 15 (4), Καμπέρι Ι. 9 (3), Νάζος Μ. 1, Γιαβρεδέλης Α. 17 (1), Μπινιάκου Μ. 1, Ρουγγέρης Α. 13 (4) (Αρχ), Σουράνης Κ. 13, Βιδάλης Π., Μελλισουργός Δ., Μαρκουίζος Ν. 8 (2)  .

Υ.Γ 1. Κόσμος και ομάδα πάντα πρέπει να είναι ένα. Χαρακτηριστικό παράδειγμα το σημερινό μετά την κόρνα της λήξεως του αγώνα οι παίκτες και το προπονητικό επιτελείο βρέθηκε μέσα στους φιλάθλους και μαζί φώναξαν ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΩΝΑΣ

Υ.Γ 2. Τα μεγάλα πράγματα έρχονται ... κάθε χρόνο από ένας τίτλος μπαίνει στο ράφι της ομάδας. Συνεχίζουμε με Final Four Κορασίδων και Παίδων στις επάλξεις και το ανδρικό τμήμα. Υγεία λέμε, Υγεία.