Με αντίσταση να βρίσκει μόνο στο πρώτο ημίχρονο, το ανδρικό τμήμα του Περιστεριώνα Τήνου επικράτησε εύκολα του Άρη Σύρου με 75-54 σε αναμέτρηση που ολοκλήρωσε τις φετινές αγωνιστικής υποχρεώσεις του σωματείου. Με τη σημερινή νίκη η ομάδα της Τήνου τερμάτισε στην τέταρτη θέση του ομίλου με έξι (6) νίκες και έξι (6) ήττες.

Πριν συνεχίσουμε στο αγωνιστικό μέρος της σημερινής αναμέτρησης να αναφέρουμε πως η πρωταθλήτρια ομάδα του ομίλου (Φανάρια) που θα δώσει του αγώνες για την πρόκριση της στην Γ' εθνική, είχε μόνο δύο ήττες, η μία ήταν από τον Περιστεριώνα με 61-56.

ΤΟ ΠΡΟΦΙΛ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ
Στον αγώνα τώρα, οι παίκτες του Αντώνη Βιδάλη δεν μπήκαν καλά στην αναμέτρηση και έδωσαν την ευκαιρία στους Συριανούς να είναι ιδιαίτερα εύστοχη από την γραμμή των τριών πόντων κάτι που ήταν και η «αχίλλειος πτέρνα» της πρώτης περιόδου για τον Περιστεριώνα.

Μετά και τις οδηγίες του προπονητή τους, οι παίχτες μπήκαν με άλλον αέρα στην δεύτερη δεκάλεπτο. Διάβασαν σωστά τις αδυναμίες του αντιπάλου και με σωστή κυκλοφορία της μπάλας και επιμονή, κάλυψαν την διαφορά της πρώτης περιόδου και το ημίχρονο τους βρήκε ισόπαλους με 29-29.

Στο δεύτερο ημίχρονο όλα άλλαξαν. Ο Περιστεριώνας ήταν καταιγιστικός στην επίθεση και σκληροτράχηλος στην άμυνα. Τρίποντα, πικ εν ρολ και αιφνιδιασμοί ήταν κάποια από τα στοιχεία που πρόσφεραν απλόχερα στο παρκέ οι γηπεδούχοι. Στο ίδιο μοτίβο ακολούθησε και το τελευταίο μέρος του αγώνα με τον Αντώνη Βιδάλη να δοκιμάζει σχήματα με το νέο αίμα της ομάδας.

Αποτελέσματα περιόδων
Α: 14-17  Β: 15-12   Γ: 32-10  Δ: 14-15

Τ.Α.Κ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΩΝΑΣ (Βιδάλης Α.)
Ρουγγέρης Α. 13 (1), Μπινιάκου Μ., Οικονομίδης Κ. 13 (3), Ξενόπουλος Α., Παγανής Γ. 6 (1), Δελατόλας Φ. 11 (1), Σιώτης Π. 17 (2) (Αρχ), Παγανέλης Ν. 3, Διακογιάννης Π. 9, Μαρκουίζος Ν., Τσακίρης Ν. 3 (1), Τριαντάφυλλος Ν.  .

Η ΧΡΟΝΙΑ ΕΦΤΑΣΕ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΗΣ
Στο τέλος της αναμέτρησης -όπως είθισται- οι γηπεδούχοι μαζεύτηκαν στο κέντρο του γηπέδου για το καθιερωμένο «ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΩΝΑΣ» και να ανταποδώσουν το χειροκρότημα στους φιλάθλους που βρέθηκαν στην αναμέτρηση.

Μια χρονιά τελείωσε για το τμήμα του σωματείου με πολλά σκαμπανεβάσματα και ήττες που πλήγωσαν (κυρίως σε διπλές αναμετρήσεις μακριά από το "Τήνια 1895"). Εμείς με την σειρά μας ευχόμαστε στο σωματείο και ειδικά στα παιδιά που αγωνίζονται στο ανδρικό τμήμα, καλή συνέχεια στις δουλειές τους και του χρόνου να οδηγήσουν τον Περιστεριώνα στην κορυφή των Κυκλάδων.