Την ήττα με 61-55 γνώρισε χθες, Σάββατο, 25 Νοεμβρίου ο Περιστεριώνας Τήνου,  ως τυπικά φιλοξενούμενος, από τον Α.Ο. Μυκόνου στο Κλειστό Γυμναστήριο "Τήνια 1895". Η αναμέτρηση διεξήχθη στο πλαίσιο της δεύτερης (2ης) αγωνιστικής του πρωταθλήματος της ΕΣΚ' Κυκλάδων.

Ο αγώνας ξεκίνησε ιδανικά για του παίκτες του τηνιακού σωματείου όπου με πίεση στην μπάλα και σωστές άμυνες πήρε από νωρίς το προβάδισμα. Ενδεικτικό είναι το 11-16 που ήταν και το αποτέλεσμα της πρώτης περιόδου. Στο δεύτερο δεκάλεπτο δίχως να αλλάξει κάτι η ομάδα του Κώστα Οικονομίδη διατηρούσε σταθερά το προβάδισμα και βρέθηκε να πηγαίνει για την ανάπαυλα του πρώτου ημιχρόνου με 25-30.

Όλα όμως άλλαξαν στην επανάληψη. Ο Περιστεριώνας στα μέσα του τρίτου δεκαλέπτου έχασε την αυτοσυγκέντρωση του και έδωσε τη δυνατότητα στον Α.Ο. Μυκόνου να φτάσει πιο κοντά στο σκορ και να τον προσπεράσει. Ένα φάουλ (κατά προσωπική μας άποψη) σε μπάσιμο του Αντώνη Ξενόπουλου που δεν δόθηκε από τους διαιτητές έφερε ήταν η αιτία που «άναψαν τα αίματα» στο πάγκο και στην κερκίδα του Περιστεριώνα.

Έτσι, με το όλο κλίμα στο τέταρτο δεκάλεπτο να είναι υπέρ της γηπεδούχο ομάδα, έχοντας και ως μεγάλο «ατού» τα σουτ από μακρινή απόσταση, ο Α.Ο. Μυκόνου πήρε τη νίκη με 61-55. Μια νίκη όμως που δεν έχει καθορίσει τίποτα. Το πρωτάθλημα ακόμα έχει λίγες (αλλά δύσκολες) στροφές που όλα μπορούν να ανατραπούν. Μην ξεχνάμε πως με ενδεχόμενη νίκη του Περιστεριώνα με +6 πόντους η ομάδα της Τήνου θα είναι αυτή που θα έχει το πάνω χέρι σε περίπτωση ισοβαθμίας.