Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του στο Πρωτάθλημα της Β’ Κατηγορίας ο ΠΑΣ Τήνου, καθώς στον αγώνα που ολοκληρώθηκε πριν από λίγο, επικράτησε του Αίαντα Σύρου με 5-0.

Ο τυπικά γηπεδούχος ΠΑΣ Τήνου, έχοντας ως βασικούς πρωταγωνιστές τους Φιλιππούση και Ζαλώνη, που πέτυχαν τα 4 τέσσερα από τα πέντε συνολικά τέρματα της ομάδας τους, δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα, από το συγκρότημα του Στέλιου Καρδάτου, πραγματοποιώντας ονειρεμένο ξεκίνημα.

Οι δύο ομάδες αξίζει να σημειωθεί πως παρατάχθηκαν στον αγωνιστικό χώρο με νεαρούς ποδοσφαιριστές, έχοντας στην αποστολή τους εκατέρωθεν, παιδιά από την Κ16, πράγμα που μόνο ικανοποίηση μπορεί να φέρει στα πρόσωπα, των ιθυνόντων και των δύο συλλόγων.

Στο αγωνιστικό κομμάτι ο ΠΑΣ Τήνου, στο πρώτο μέρος ευτύχησε να ανοίξει το σκορ με τον πολύ επικίνδυνο και δραστήριο Φιλιππούση στο 8ο λεπτό, ενώ στο 17′ ο Ζαλώνης που πραγματοποίησε εξαιρετικό παιχνίδι, έκανε το 0-2.

Στην συνέχεια ο Αίαντας προσπάθησε να ισορροπήσει χάνοντας ευκαιρία με τον Φώσκολο στο 22′ ωστόσο οι Τηνιακοί λίγα λεπτά αργότερα και συγκεκριμένα στο 36′ ανέβασαν τον δείκτη του σκορ στο 0-3, πάλι με τον Φιλιππούση.
Στην επανάληψη ο Αίαντας Σύρου, πραγματοποίησε τρεις αλλαγές, αλλάζοντας λίγο τον ρυθμό του αγώνα, βγαίνοντας δειλά – δειλά στην επίθεση.

Ο ΠΑΣ Τήνου κόντρα στην ροή του διαστήματος που οι τυπικά φιλοξενούμενοι πίεζαν, βρήκε ακόμα ένα τέρμα με τον Ζαλώνη στο 58′, πετυχαίνοντας ο ίδιος, το δεύτερο προσωπικό του τέρμα.

Το τελικό 0-5 διαμόρφωσε ο Πλυτάς ένα λεπτό πριν την συμπλήρωση των 90′.

Αξίζει να σημειωθεί πως ο προπονητής του ΠΑΣ Τήνου Γιώργος Μάλλιος αποβλήθηκε στο 78′ με δεύτερη κίτρινη – κόκκινη από τον κ. Καλόγερα.

ΠΑΣ Τήνου (Μάλλιος): Λεκάσι, Ζαλώνης, Θεοδώρου (75′ Τσίκας), Λειβαδάρας, Αρμακόλας (54′ Κελαδίτης), Τζανουλίνος (72′ Βασιλάκης), Φώσκολος, Ζαλώνης Ι., Πλυτάς

Αναπληρωματικοί: Βιδάλης, Γιαννόπουλος, Κουμαριάνος